BlogÖnismeretFérfias küzdelmek

Férfias küzdelmek

Férfi problémák

Férfias küzdelmek

 

Kezdetben nők és gyermekek érkeztek hozzám, majd egyre inkább elterjedt a módszer a férfiak körében is. Közülük leginkább azokkal az urakkal volt hatékony az együttműködésünk, akik saját elhatározásuk alapján érkeztek a konzultációra és nem valaki rábeszélte őket.

Legtöbben nem azért választották ezt a módszert, mert kíváncsiak voltak személyiségük fejlesztésének lehetőségére, hanem valamilyen komoly problémával küzdöttek.

  • Volt, akinek pánikrohamai voltak,
  • többen párkapcsolati problémával érkeztek (megcsalás miatt, akár válás előtt, közben, után),
  • volt, akinél a tágabb családi kapcsolatok okoztak kemény fejtörést, amik már testi tüneteket kezdtek produkálni,
  • de gyakori az is, hogy már megjelennek fizikális tünetek és “bele kell nyúlni a rendszerbe”.

Belenyúlni a rendszerbe nálam azt jelenti, hogy megnézzük és átalakítjuk azokat a programokat, amelyek a jelen nehézség hátterében állnak: milyen stresszhelyzetek, gondolatok, érzelmek, döntések és tettek vezettek az elakadáshoz, hol alakultak ki azok, hogyan alakíthatók át és az átalakításuk milyen változást hozhat a kliens életében?

A probléma egy tünet, lehet az fizikális betegség vagy érzelmi állapot, amelynél gyakran nemcsak az okoz gondot, hogy a jelenben nehéz elviselni, de a kilábalás is kihívás, gyakori a céltalanság, kilátástalanság, csapdába ejtettség érzése, sokan nem értik, hogyan juthattak el ide, hogy fordulhat ez elő pont velük.

Gyakori, hogy lenne a problémára kezelési mód, akár orvosi beavatkozás, valahogy mégsem jön a segítség, nem találják a megfelelő szakembert, vagy nincs javaslat a továbbhaladásra. Mintha beállna egy blokk és az nem enged tovább. Egy-két ötlet van, az egyik ezért nem jó, a másik azért nem működik.

 

 

Mindenképp jobb lenne már az ilyen erőteljes nehézség beállta előtt, preventív dolgozni, megkímélendő magunkat a nagy mélypontoktól, ugyanakkor az is óriási dolog, ha valaki a nehézség kellős közepén hajlandó – egy ma még rendhagyónak számító módszerrel – dolgozni a problémáján és nem valamilyen elkerülő módon küzd a problémájával (pl. alkoholizmus).

 

A nehéz állapotnak köszönhetően általában nincs ellenállás az együttműködésünkben. A férfi döntése ilyenkor tudatos és elfogadja a javaslataimat. Így aztán lépésről lépésre tudunk haladni, általában a 12 hetes, intenzív együttműködés útján (ez nagy kedvenc az urak körében) és viszonylag hamar, akár 2-3 alkalom után már érzik, hogy csökken a teher, mindamellett, hogy tudják, még nem értünk az út (a nagytakarítás) végére.

Az érzelmekkel való munka önmagában is kihívás az érzelmeiket inkább “becsomagolva” tartó férfiak számára, hát még akkor, amikor ilyen mélységekről van szó! Nem, nem egyszerű azzal szembenézni, hogy valaki sértődékeny, duzzogós, passzív agresszív, dacol a világgal, harcol önmagával, vagy épp nem volt lelki társa a párjának a párt érintő probléma során.

 

 

A jó hír viszont, hogy az is kiderül, hol és hogyan alakult ki az a bizonyos fajta viselkedés, ami a jelen nehézségéhez vezetett és még jobb hír, hogy hatékonyan tudunk rajta változtatni. Ez alapozza meg az új személyiség kialakulását, ami jobb minőségű jövőkép felvázolását teszi lehetővé.

Általában azt figyeltem meg, hogy ha egy férfi érti, mi történik a találkozóink során, megérti a technikák működését, a múlt története és a jelen nehézsége közötti összefüggéseket, akkor nagyon könnyedén halad.

Aki akkor kezd el velem dolgozni, amikor az élet a padlóra küldte, nincs benne ellenállás a közös munkánk kapcsán, érdeklődés azonban annál inkább, mind a módszer, mind a saját jövőjének jobbá tétele iránt. Volt, hogy olyan mentális erővel találkoztam, ami nagyon támogató a munkánk során, és más területeken is, ha ezt az erőt harmonikusan használja a tulajdonosa. Diszharmonikus formájában épp ugyanez az erő a hátrány, hiszen bemerevedett nézőpontokhoz, makacs ragaszkodáshoz vezethet.

A mentális erő mellett többször megfigyeltem, az egyik férfi vendégemnél pedig kiemelkedően magas mértékben az önreflexiós készséget, olyan szintű őszinteséget a saját működését illetően, amivel eddig csak magamban vagy néhány kollégámnál, gyakorlott önfejlesztők között találkoztam. Utóbbi vendégem sok mindenre rájött már a saját korlátozó mintáiból, amik a problémáit okozzák, a feldolgozásukhoz azonban kellett a módszer, aminek során gyakran az “AHA” élmény jött elő. Feltártuk, miből is adódnak a maga és akár mások számára is kellemetlenségeket, feszültséget okozó viselkedései, amik a testi tüneteit is okozzák. Saját maga sem érti, miért csinálja és saját magával is harcol, hogy változtasson. Ez a metódus kifejezetten figyelemfelkeltő!

Nem akarok így viselkedni, mégsem vagyok képes változtatni! Ilyen belső monológ esetén biztosak lehetünk abban, hogy testi vagy tudatalatti szintről ható mechanizmus irányít, ezért nem sikerül fejben felülírni.

Ezeket a mechanizmusokat akár átvettük a neveltetésünk során, akár generációkon át cipeljük, de kialakulhatott bennünk saját megélt élményünk, traumánk kapcsán is, legtöbbször olyan korban, amire már nem emlékszünk vissza. A gyötrődés tehát néhány konzultáció során feloldható.

 

A közös munkánk eredményeként egyrészt erőteljes szemléletváltást érünk el, a testünk, gondolataink és  érzelmeink működését és azok hatásait illetően. Megértésre jutunk önmagunk és mások aktuális állapotával kapcsolatban. Felelősséget vállalunk az életünk és a környezetünk, a társadalom jobbá tételét érintően is. Új, egészséges kapcsolati mintákat alakítunk ki, ami a saját magunkkal való jó kapcsolaton alapul és lehetővé teszi a társas kapcsolatok, a párkapcsolat egyenrangú partnerként való megélését. Csökkenti a fizikális problémák kialakulásának lehetőségét és elindítja az öngyógyító folyamatokat a testben.

Kisebb tünetek esetén érdemes tehát már abban gondolkodni, hogy elköteleződj egy komolyabb, mélységi feltárást lehetővé tevő önmunka mellett, hogy megelőzd a nagyobb nehézségeket.

Milyen eredményeket érhetsz el?

  • Új alapokra helyezed a kapcsolataidat. Megtanulod megfelelően és mások által befogadhatóan kifejezni magad, ezáltal jobban megért a környezeted és csökken a konfliktusaid száma, illetve az elfojtott düh, a testbe lenyomott feszültség nem fog megbetegíteni.
  • A párkapcsolatban egyenrangú társ tudsz lenni, a párodat is így kezeled, ami kialakítja a harmóniát.
  • Ha vannak gyermekeid, számukra férfi, apa mintát tudsz átadni.
  • Érzelmi stabilitásod visszanyered (akár válás, szakítás, megcsalás után) és felkészülsz egy új kapcsolat befogadására, a korábbi rossz élmények rávetítése nélkül.
  • Önmagadban is jól tudod érezni magad, nem hajszolod, hogy legyen valakid.
  • Csökkennek, megszűnhetnek a testi tünetek.
  • Képessé válsz, hogy megláss olyan megoldást, ami kiléptet a megrekedt állapotból.
  • Le tudod zárni azokat a kapcsolatokat, kötöttségeket, amik nem szolgálnak téged vagy kifejezetten ártóak számodra.
  • Több jót engedsz meg magadnak, mint azt valaha gondoltad volna. Irányítod az életed, a jól léted.
  • A nők érzelmes világát, nehézségeit és igényeit is jobban átlátod.
  • Saját magad megismerése, megértése lehetővé teszi, hogy másokkal is empatikusabb légy.

 

Olvass tovább a témáról itt: Újratervezés egyéni program

 

Mészáros-Papp Katalin

 

 

 

 

 

 

Hozzászólás küldése

error: A tartalom védett!!